6. Sınıf Sosyal Bilgiler Birey ve Toplum 2

/10

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Birey ve Toplum 2

1 / 10

İnsanlar, hayatları boyunca içinde bulundukları grup ve kurumlarda çeşitli roller üstlenirler. Doğuştan sahip olunan ve sonradan kazanılan rollerimiz vardır. Hatta aynı anda birden fazla rol de üstlenebilirler.

Kişi; ailede çocuk, okulda öğrenci, oyun grubunda oyuncu, toplu taşıma aracında yolcu, markette müşteri vb. roller içerisinde olabilir. Bireylerin içinde bulundukları rollerle birlikte kendilerinden beklenen davranışlar da değişmektedir.

Açıklamaya göre rollerle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlış bir ifadedir?

2 / 10

Ortaokul 6. sınıf öğrencisi olan Mustafa sabah yatağından kalktı, yüzünü yıkadı, yatağını düzeltti. Annesi, babası, babaannesi ve küçük kardeşiyle kahvaltısını yaptıktan sonra okul servisine binip okula gitti, derse başladı. Okulun çevre koruma kulübünün faaliyetlerine üye olarak katıldı. Okuldan eve okul servisiyle dönen Mustafa, arkadaşlarıyla dışarıda oyun oynamak için annesinden izin istedi. Ona izin veren annesi gelirken ekmek almasını söyledi. Arkadaşlarıyla oynadığı maçta kalecilik yapan Mustafa, marketten ekmek alıp eve döndü.

Mustafa gün içinde kaç farklı role sahip olmuştur?

3 / 10

blank

Yukarıdaki boşluklara aşağıdakilerden hangisi yazılırsa yanlış olur?

4 / 10

Kültür, bir toplumu diğer toplumlardan farklı kılan, geçmişten beri değişerek devam eden, kendine özgü sanatı, inançları, örf ve âdetleri, anlayış ve davranışları ile onun kimliğini oluşturan yaşayış ve düşünüş tarzıdır.

Yukarıdaki açıklamaya göre kültür ile ilgili hangisi yanlış bir ifadedir?

5 / 10

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Her milletin kendine özgü gelenekleri, kendine özgü âdetleri, kendine göre millî özellikleri vardır. Hiçbir millet, aynen diğer bir milletin taklitçisi olmamalıdır. Çünkü böyle bir millet, ne taklit ettiği milletin aynısı olabilir, ne kendi milliyeti içinde kalabilir. Bunun sonucu şüphesiz ki acıdır.”

Atatürk'ün sözünden aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

6 / 10

I. Sevgi, saygı, doğruluk, merhamet, cesaret, yardımseverlik, sorumluluk, adaletli olmak, vatan ve millet sevgisi gibi değerleri kazanmamızı sağlar.

II. Bir milletin kültürel değerlerini oluşturan öğelerin yeni nesillere aktarılması sağlar.

III. Bireylere yaşadığı toplumun geçmişini öğretip kendi milletini tanımasını öğretir.

Yukarıda özellikleri verilen kültürü oluşturan unsurlar hangi seçenekte doğru olarak verilmiştir?

7 / 10

Ön yargı, “Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargıdır.”

Bu açıklamaya göre aşağıdaki cümlelerden hangisi "Ön yargı" içerir?

8 / 10

Farklılıkları yedi renkten oluşan bir gökkuşağı olarak düşünürsek Anadolu, geçmişten bugüne en güzel renkleri barındıran bir coğrafya olmuştur. Her kültür ve kimlik, gökkuşağının bir rengi olarak hem yalnız başına hem de diğer renklerle bir bütün hâlinde anlamlıdır.

Yukarıdaki açıklamalardan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?

9 / 10

İhtiyaç duyulan hizmetlerin sadece devlet tarafın karşılanması beklenmemelidir. Gerektiğinde vatandaşlarda toplumsal birliktelik ve dayanışma için sorumluluk almalıdır” diyen bir kişi toplumsal birliktelik ve dayanışmada  aşağıdakilerden hangisinin önemine vurgu yapmıştır?

10 / 10

Haklarımızın haksız bir şekilde kısıtlandığı ve ihlal edildiği durumlarda aşağıdakilerden hangisini yaparsak sorunu demokratik çerçevede çözmüş oluruz?

Skorunuz

Ortalama skor 62%

0%

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası