7. Sınıf Din Kültürü Ahlaki Davranışlar 3

/12

7. Sınıf Din Kültürü Ahlaki Davranışlar 3

1 / 12

“Allah’a andolsun, senden önceki ümmetlere peygamberler gönderdik. Fakat şeytan onlara işlerini güzel gösterdi. O, bugün de onların dostudur ve onlar için elem dolu bir azap vardır.” (Nahl suresi, 63. ayet)

Aşağıdakilerden hangisi ayette altı çizili bölüme örnek gösterilebilir?

2 / 12

“Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Muhakkak ki Allah, çalımla yürüyenlerin ve çok övünenlerin hiçbirini sevmez.”

(Lokman suresi, 18. ayet)

Aşağıdakilerden hangisi bu ayette eleştirilen davranışlardan biridir?

3 / 12

Amr’ın oğlu Abdullah anlatıyor. Resûlullah evimizdeyken gel, sana bir şey vereceğim, diye annem beni çağırdı. Resûlullah anneme “Çocuğa ne vermek istedin?” diye sordu. Annem “Hurma vereceğim, diye cevap verdi. Bunun üzerine O, “Eğer (aldatıp) bir şey vermeseydin, sana bir yalan günahı yazılırdı, buyurdu.

Bu hadisten aşağıdaki yargılardan hangisine varılamaz?

4 / 12

“Münafığın alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler. Söz verdiğinde sözünde durmaz. Kendisine bir şey emanet edildiğinde korumaz, ihanet eder.”

Bu hadiste işaret edilen durumlardan hangileri aşağıdaki ayet ve hadislerde yer almaz?

5 / 12

“Müslüman, elinden ve dilinden herkesin güven içinde olduğu kimsedir.”

Müslümanla ilgili aşağıdaki yargıların hangisi bu hadisin mesajıyla uygundur?

6 / 12

“Onlar bollukta ve darlıkta Allah için harcarlar, öfkelerini yutkunurlar, insanları affederler. Allah da güzel davrananları sever.” (Âl-i İmran suresi, 134. ayet)

Aşağıdakilerden hangisi bu ayette övülen davranışlardan biri değildir?

7 / 12

Aşağıdaki ayetlerden hangisinin konusu diğerlerinden farklıdır?

8 / 12

“Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.” (Âl-i İmrân suresi, 92. ayet)

Bu ayetin mesajına en uygun davranış aşağıdakilerden hangisidir?

9 / 12

“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğe en güzel davranışla karşılık ver. O zaman göreceksin ki aranızda düşmanlık olan kimse sana samimi bir dost oluvermiş!” (Fussilet suresi, 34. ayet)

Aşağıdaki davranışlardan hangisi bu ayetin mesajına uygundur?

10 / 12

“Benim katımda en sevimliniz, ahlâkça en güzel olan ve etrafındakilerle hoş geçineninizdir ki onlar herkesi sever
ve herkes de onları sever. Benim katımda en sevimsizleriniz laf taşıyan, dostların arasını açan ve temiz kimselerde kusur arayanlarınızdır.”

Bu hadise göre aşağıdaki tutumlardan hangisi güzel ahlaklı kişide görülmez?

11 / 12

“Ben, haklı olduğu hâlde çekişmeyi bırakan kimse için cennetin avlusunda bir köşk, şaka da olsa, yalan söylemekten kaçınan kimse için cennetin ortasında bir köşk ve ahlâkı güzel olan kimse için de cennetin en yüksek yerinde bir köşk verileceğine kefilim.”

Aşağıdaki tutumların hangisi bu hadisin mesajına aykırıdır?

12 / 12

“Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.” (Ahzâb suresi, 70 ve 71. ayetler)

Bu ayetlerden aşağıdaki yargıların hangisine varılamaz?

Skorunuz

Ortalama skor 62%

0%

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası