8. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam 1

/12

8. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam

1 / 12

Aşağıdaki cümlelerden hangisi kişisel düşünce içermektedir?

2 / 12

(I) Nedendir bilinmez, Fransız yazarlar dokunaklı hikâyeleri anlatmak konusunda biraz daha yetenekliler. (II) Patrick Modiano da edebî yeteneği uluslararası alanda kabul görmüş, etkileyici bir yazar. (III) Kendisi son Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi. (IV) İlk romanından son romanına kadar bütün eserleri her yaştan okuyucunun kütüphanesinde yer almayı hak ediyor.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi nesnel bir yargı içermektedir?

3 / 12

Aşağıdaki cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

4 / 12

Eskiden insanların iletişim kurmak amacıyla yazdığı mektuplar, - - - -

Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa nesnel bir yargı meydana gelir?

5 / 12

(I) Kitapta, yurdumuzun çeşitli yörelerinden derlenen masallar yer alıyor. (II) Her masalın sonunda, masalın kaynak kişileri tanıtılmış, kısa hayat hikâyeleri verilmiş. (III) Kitabın sonuna masallarda geçen yöresel söyleyişlerin ve yabancı kelimelerin açıklandığı bir sözlük eklenmiş. (IV) Ön sözde masalın eğitimdeki yeri hakkında doyurucu bilgiler verilmiş.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisinde öznel anlatım vardır?

6 / 12

Aşağıdaki cümlelerden hangisinde nesnel anlatım vardır?

7 / 12

İstanbul gezisi sırasında gördüğümüz Ayasofya, - - - -

Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa öznel bir yargı meydana gelir?

8 / 12

(I) Köydeki evimizin bahçesinde iki çınar ağacı vardı. (II) Bu göz alıcı ağaçları ne zaman görsem dedem aklıma gelirdi. (III) Dünyanın en iyi insanı olan dedem bu ağaçların altında bana masallar anlatırdı. (IV) Dedemin eşsiz masallarını dinleyerek hayallere dalardım.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisinde nesnel anlatım vardır?

9 / 12

Aşağıdaki cümlelerden hangisinde öznel anlatım söz konusudur?

10 / 12

(I) Kadirli’de bulunan “Ala Cami” II. yüzyılın başlarında Romalılar tarafından manastır olarak inşa edilmiştir. (II) IV. yüzyılın başlarında ise manastırın doğu cephesinin ortasına bir kilise ilave edilmiştir. (III) Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey, bu kiliseyi babası adına camiye çevirmiş ve adını “Alaüddevle Mescidi” koymuştur. (IV) Bugün “Ala Cami” adıyla anılan bu muhteşem cami, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

11 / 12

(I) Millî Edebiyat hareketinin öncülerinden olan Ömer Seyfettin, hikâye türünde eserler vermiştir. (II) O, dilimizin sadeleşmesi için gayret göstermiş bir sanatçıdır. (III) Eserlerini anılarından, tarihteki kahramanlıklardan ve günlük yaşamdan aldığı konularla oluşturmuştur. (IV) Olayları öne çıkaran, çoğunlukla beklenmedik bir sonla biten hikâyeleri insana yaşama sevinci verir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

12 / 12

(I) Yazarın geçtiğimiz ay yayımlanan öyküsü elimde şimdi. (II) Yazar, seçtiği kelimeler ve bunları kullanış biçimiyle öykülerine âdeta şık bir giysi giydirmeyi başarmış. (III) Öylesine canlı ifadeler seçmiş kianlattığı olayları bire bir yaşıyorsunuz. (IV) Bu öyküleri okurken yazarın sizi elinizden tutup satırlar içinde dolaştırdığını hissediyorsunuz.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisinde kişisel duygu ve düşüncelere yer verilmemiştir?

Skorunuz

Ortalama skor 76%

0%

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası