Sınavlara Hazırlık İçin Program Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin sınavlara hazırlanırken en çok ihtiyacı olan şeylerden bir tanesi de başarı verebilecek bir program hazırlamaktadır. Bazı okullarda bu programlar destek amaçlı rehberlik öğretmenleri tarafından öğrencilerle birlikte hazırlanır. Devlet okulları veya özel okullarda bu durum değişmektedir. Özel okullarda imkanların daha fazla olmasından kaynaklı, rehber öğretmenleri öğrenciyi daha iyi tanımakta ve onların eksikleriyle daha çok ilgilenmektedir. Devlet kurumlarındaki öğretmenlerin üzerindeki iş yükünün fazlalığı dolayısıyla, öğrencilerle ilgilenmek onlar için daha zordur. Öğretmenler ile çalışma yapılmadan da sınava hazırlık programı çıkarılabilmektedir. Unutmayınız ki ne olursa olsun kendinizin ve çalışma kapasitenizin en çok farkında olan sizsiniz. Boş bir zamanınızda kendi çalışma programınızı kendiniz çıkarabilirsiniz.

Sınava Hazırlık İçin Çıkarılan Programın İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Sınava çalışırken veya çalışma öncesi yapılan programa uymak sizi rakiplerinizin önüne atar. Başarılı bir program hazırlamak ve bu programa olabildiğince düzenli uymak öğrencilerin sıralamasını büyük ölçüde etkilemektedir. Peki bu çalışma programının içeriğinde neler olmalıdır? Bu sorunun cevabını şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Öncelikle programın yapılacağı bir deftere veya a4 kağıdına ve renkli kalemlere ihtiyacınız var. Renkli kalemler dikkat çekeceği için çalışma isteğinizi arttıracaktır.
  • Program içeriği için gün,saat, ders ve yapılacaklar şeklinde tablo yapılmalıdır. Tabloya yapılacakları ve derslerin gününü, konusunu dikkatli bir şekilde yazınız.
  • Programınızı günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak da çıkarabilirsiniz. Haftalık ve üzeri çalışma programları hazırlarken kendinize dinlenme günü ayırmayı unutmayın. Çünkü dinlenmeden yapılan bir çalışma hiç yapılmamış olarak kabul edilmektedir.
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası