Kolay ve Kalıcı Ezberleme Nasıl Yapılır?

Birçok derste ve hayatın hemen hemen her alanında imdadımıza koşan ezberleme yönteminin birçok tekniği vardır. Özellikle öğrenciler tarafından kullanan ezber yöntemi, doğru yapıldığında kalıcı başarılar vermektedir. Genellikle okul sınavlarında ve yüksek öğretim kurumları sınavlarına çalışırken kullanılan bir yöntemdir. Öğrenci, sınavına hazırlanırken çoğu şeyi öğrenmeye değil ezberlemeye çalışır. Bu durumda da ezberlenen konu ve öğrenilen bilgiler bellekte kısa süreli bulunurlar. Öğrencinin durumuna bağlı olarak genellikle sınav sonlarında bu bilgiler silinerek hatırlanmamaktadır.

Hatırlansa bile bilgiler eksik ve kusurlu olduğundan doğru sonuçlar vermez. Yine de öğrenciler en çok bu tekniği benimsediği için kendilerince yeni teknik ve taktikler de geliştirmiştir. Biz de bu yazıda bu tekniklerin bazılarından söz edeceğiz.

Kolay ve Kalıcı Ezberleme Teknikleri

Ezber yöntemi, oldukça basit bir işleve sahip öğrenme biçimidir. Herhangi bir yazıyı en az on veya yirmi kez okuduğunuzda o yazıdaki çoğu kelime hafızanıza kazınmış olur. Sürekli tekrar tekniği ile gün içinde kısa sürede ezber yapabilirsiniz. Örneğin bir cümleyi dışınızdan 6-7 kez tekrar ettiğinizde o cümleyi ezberlersiniz. Buna benzer bir örnek de şarkılardır. Ezber yeteneği doğuştan gelen bireylerde, bir şarkıyı bir kere bile dinlese hafızasına kazınır. Ve şarkıyı bir kez duymasına rağmen ezberler.

Herhangi bir derste ezber yapmak istiyorsanız; bu teknikleri kullanabilirsiniz.

  • Papağan tekniği: Bu teknikte yapmanız gereken tek şey bir kelimeyi ( örneğin; ‘’believe’’) sürekli olarak tekrarlamaktır. Bu işlem sonrasında kelime artık bir parçanız olacaktır.
  • Altını çizme tekniği: Bir metin ezberlemek zorundaysanız bunun en kolay yöntemi altını çizmektir. altını çizdiğiniz cümleleri teker teker ezberleyebilirsiniz.
  • Yazarak ezberleme tekniği: Bu teknik diğer ezber yöntemlerine göre biraz daha fazla zaman harcamaktadır. Ezberlemek istediğiniz kelimeyi veya cümleyi tekrar tekrar yazmak ezberlemenize yardımcı olacaktır.
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Tuybura jo diyor

    Teşekkürler bunlar çok işe yarar ve aynı zamanda öğretici taktikler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası