Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe dersi sayısal derslerin aksine sözel bir derstir. Bulunduğumuz ülkenin öğrencilerinin büyük bir bölümü Türkçe derslerinde daha başarılı olduklarını söylemektedir. Bunun sebebi, konuştuğumuz dilin de dersin de Türkçe olmasıdır. Bazı öğrenciler sayısal derslerde bazıları ise sözel derslerde başarılı olurlar. Türkçe ve edebiyat sözel derslerin en başında gelmektedir. Genel olarak öğrencilerin büyük bir kısmı Türkçe dersinde gramer konusunda zorlanırlar. Diller konuşma sırasında ve yazma sırasında değişime uğrar. Çoğu kelimenin eş ve yakın anlamları vardır. Bu da öğrencilerin kafalarını karıştırmaktadır. Türkçe dersine çalışırken, söz öbekleri üzerinde ezber yapmak işinize yarayacaktır. Türkçe deney ve gözleme dayanmaz. Salt bilgilerden oluşur. Böylelikle ezber yaparken işiniz kolaylaşır.

Türkçe Dersine Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkçe dersine çalışırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı, aslında çok basittir. Bu dersi derste dinlemek çok önemlidir. Öğretmen konuyu anlatırken pür dikkat olmasınız. Öğretmen tahtaya örnek yazdığında bu örnekleri defterinizde veya tahtada  çözmek, öğrenmenize yardım edecektir. Öğretmeninizin sözlerini not almak her zaman işinize yarayacaktır. Özellikle sınav zamanları neye ve nasıl çalışacağınızı bilmediğiniz anlarda aldığınız bu notlar, neye çalışacağınız konusunda size yardımcı olur.

Cümlenin ögelerine çalışırken cümleyi doğru yerden parçalamalısınız. Bir cümleyi ögelerine ayırırken ilk önce yüklem bulunur. Yüklem yapılan iştir. Yükleme soracağınız sorular sizi cevaplara götürür. Konu anlatımı dışında yapmanız gereken bir diğer şey de kitap okumaktır. Bol bol kitap okumak hem kelime haznenizi arttırır  hem de anlama becerinizi güçlendirir.

İstediğiniz sınıf düzeyinde hazırladığımız Türkçe testlerini online çözmeye hemen başlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Gizlilik ve Çerez Politikası